Aleksandra Socha-Szelągowska mistrzynią EuropyPolskie szablistki zdobyły złoty medal w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw Europy w Kijowie. W składzie drużyny jest -Szelągowska, żona dobromiejszczanina (na stałe zamieszkałego w USA)- Rafała Szelągowskiego (absolwenta tutejszego LO). Oboje często bywają w Dobrym Mieście- mają na terenie gminy własną nieruchomość. Ola była także jednym z darczyńców dobromiejskiego Festynu – Spotkajmy się dla Szymona w 2005 roku.

Za miesiąc Polki w Pekinie rywalizować będą o medale olimpijskie w turnieju drużynowym.

Aleksandra Socha także indywidualnie.

Jest okazja, aby kibicując rywalizacji sportowej na igrzyskach w Pekinie nasi lokalni fani sportu mogli bardziej emocjonalnie przeżywać jeszcze jedną rywalizację o medale.

Dramatyczny bój, Polki mistrzyniami Europy!

Polskie szablistki zdobyły złoty medal w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw Europy w Kijowie. W finale wygrały z zespołem Ukrainy 45:44. To ich pierwszy w historii tytuł mistrzowski.
Polski zespół w składzie: Aleksandra Socha, Irena Więckowska (obie AZS AWF Warszawa), Bogna Jóźwiak (AZS OŚ Poznań) i Matylda Ostojska (Dragon Łódź), w ćwierćfinale wygrał z Włochami 45:38, a w półfinale pokonał broniącą tytułu Francję 45:43.

Drogę po złoto polskie szablistki rozpoczęły od ćwierćfinału i wygranej z Włoszkami 45:38. W półfinale zacięty opór postawiły im Francuzki, jednak ostatnio słowo należało do podopiecznych trenera Arkadiusza Roszaka, które zwyciężyły 45:43.
Czytaj dalej

W finale czekała drużyna gospodarzy, która podobnie jak Polska, nie miała jeszcze w dorobku tegorocznych ME złotego medalu.

Początek dla Ukrainy. W pewnym momencie Polki traciły już dziesięć trafień (18:28). Za odrabianie strat wzięła się w szóstej rundzie Aleksandra Socha, która zmniejszyła różnicę do pięciu. Do remisu 31:31 doprowadziła w kolejnej rundzie Więckowska, jednak po siedmiu rundach to Ukrainki prowadziły 35:32. Jedno trafienie więcej niż Ołena Chomrowa zadała w kolejnym pojedynku Bogna Jóźwiak i przed ostatnią walką ekipy gospodarzy prowadziła 40:38.

Jako ostatnie pojawiły się na planszy Aleksandra Socha i Olga Charłan. Polka, która znak smak złota ME, bo stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów indywidualnych w 2004 roku w Kopenhadze, wyrównała na 40:40, ale kolejne dwie akcje przyniosły sukces rywalce. Później było 43:43, 44:44, a ostatnie trefienie zadała zawodniczka AZS AWF Warszawa i wyrzuciła w górę ręce w geście triumfu.

Drużyna szablistek po raz trzeci w historii stanęła na podium mistrzostw Europy – przed dwoma laty w Izmirze była druga, a w 2001 roku w Koblencji zajęła trzecią lokatę.

Za miesiąc Polki w Pekinie rywalizować będą o medale olimpijskie zarówno w turnieju drużynowym, jak i – trzy z nich – indywidualnie.

W zakończonych w czwartek ME w Kijowie „biało-czerwoni” wywalczyli trzy medale, każdy innego koloru. Oprócz szablistek, na podium stanęła drużyna florecistów – srebro oraz florecistka Małgorzata Wojtkowiak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – brąz.

W historii występów w mistrzostwach Starego Kontynentu „biało- czerwoni” zdobyli 64 medale, w tym 35 (9 złotych, 6 srebrnych i 20 brązowych) w zmaganiach indywidualnych i 29 (5-12-12) w zawodach drużynowych.

Źródło: Marek Szelągowski, onet.pl

1. bono (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: środa, 16.07.2008 O godzinie: 15 : 57

POwodzenia na Olimpiadzie !!! Tak trzymac

2. MM (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: poniedziałek, 14.07.2008 O godzinie: 18 : 43

Ciebie, bo czytasz i komentujesz

3. lolo (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: poniedziałek, 14.07.2008 O godzinie: 0 : 28

no fajosko ale kogo to ? mają kaskę ,fajosko!

4. lola (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: niedziela, 13.07.2008 O godzinie: 22 : 01

kuogo?

5. gosc (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: sobota, 12.07.2008 O godzinie: 20 : 29

Piękna sprawa gratulacje szablistkom i koniecznie sukcesu na olimpiadzie

6. Ja... (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: piątek, 11.07.2008 O godzinie: 16 : 25