Nowelizacja prawa o ruchu drogowym 2011.
Parę ciekawostek z uchwalonej przez posłow nowelizacji do ustawy o ruchu drogowym.

Zmniejszona liczba fotoradarów.
Od 31 grudnia 2010 roku gminy mają obowiązek usunąć fotoradary stawiane ewidentnie jedynie w celach zarobkowych. Od końca grudnia lokalizację fotoradarów wskazywać będzie policja, wybierając takie miejska, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Miejsca te będą wyraźnie oznaczone.
Ponadto wyraźnie oznakowane zostaną również miejsca, w których ustawi się straż miejska lub gminna z przenośnym fotoradarem.
Od 13 grudnia 2010 kontrolowanie prędkości przez straż miejską odbywać się będzie jedynie na zabudowanym obszarze. Strażnicy nie ustawią się na drodze ekspresowej bądź autostradzie nawet jeśli przebiegają one przez obszar zabudowany.
Wyższa średnia prędkość.
Inspekcja Transportu Drogowego będzie miało prawo zmierzyć średnią prędkość pojazdu z punktu A do punktu B. Kierowcy wieżdzającemu na pierwszy punkt zostanie wykonane zdjęcie z dokładna godziną. Przy zjeździe z odcinka zostanie ponownie uwieczniony na fotografii. Automat następnie wyliczy średnią prędkość poruszającego się automobilu. Jeżeli okaże się ona wyższa niż przewiduje to ograniczenie prędkości na danym odcinku, kierowca zostanie ukarany mandatem.
Przyspieszamy.
Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych zostaną zmienione o 10km/h na korzyść kierowców, którym zależy na czasie. Będzie można podróżować 140km/h na autostradach oraz 120km/h na drogach ekspresowych.
Zgodnie z nowelizacją, teoretycznie jeździć będzie można szybciej niż pokazują to znaki drogowe. Od 1 lipca 2011 roku zacznie obowiązywać przepis, iż fotoradary zarejestrują wykroczenie, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 10km/h. Przepis ten nie dotyczy jednak radarów czy wideorejestratorów, z których w dalszym ciągu korzystać będzie policja.
Punkty karne 2011.
Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych kierowca nie straci prawa jazdy. Nastąpi to dopiero po ponownym przekroczeniu kolejnych 24 punktów (łącznie 48).
Oszczędni kierowcy, którzy zgromadzą 24 punkty otrzymają nagrody w postaci kursu reedukacyjnego oraz badań psychologicznych.
Jeżeli jednak uzbierają kolejne 24 punkty w ciągu pięciu lat od daty skierowania na kurs reedukacyjny, wówczas stracą swoje uprawnienia.
Kierowca, który otrzyma ponad 48pktów w ciągu 6 lat (ponad 24 w pierwszym roku i ponad 24 w kolejnych pięciu latach) będzie musiał odbyć szkolenie i zdać egzamin.
Zmieni się również punktowanie. Jednorazowo pirat drogowy otrzyma maksymalnie 10 punktów karnych, nawet jeżeli suma punktów za wykroczenia przekroczy tę sumę.
Tak jak obecnie punkty będą aunulowane po roku od wykroczenia. Licznik wyzeruje się również dla osoby, która po zdobyciu 24 punktów zaliczyła kurs reedukacyjny.
Gdy kierowca przekroczy 24 punkty karne pierwszy raz, na kurs reedukacyjny będzie musiał pójść w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej ze skierowaniem na kurs. Ponadto w ciągu 6 tygodni od daty skierowania będzie musiał przedstawić staroście zaswiadczenie ukończenia kursu.
Na podstawie „Dziennika” 1. Theo (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: poniedziałek, 17.04.2023 O godzinie: 0 : 55

  It’s genuiinely very complex iin this busy life to listrn news on TV, therefore I
  just use world wide web for that reason, and obtain the moat recent news.

  My page Georgia debit card

 2. Anonim (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: piątek, 27.01.2012 O godzinie: 21 : 11

  Najpierw trzeba zrobic drogi tak aby mozna byli pokonac 500km w 4 godziny, a nie kasowac podatek w paliwie i oszukiwac nas latać mandatami.
  Zobaczyc to lepiej najpierw pod nosem jak pod lasem.
  Pozdrawiam i do rewolki namawiam

  Precz z komuna

 3. Utu (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: wtorek, 13.09.2011 O godzinie: 20 : 47

  Komu taka zmiana służy w kraju, w którym rocznie na drogach ginie 5 tyś osób. POsłowie z Platformy są totalnymi ignorantami szkodzącymi ludziom, również tym, którzy wydają się być zadowoleni z tych zmian. Na cmentarzu zmienia się bowiem punkt wiedzenia.

 4. Krzysztof (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: środa, 8.06.2011 O godzinie: 10 : 32

  Przepisy należy przestrzegać , ale jeśli są bezsensowne , należy je zmienić.

 5. jurgen (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: środa, 9.03.2011 O godzinie: 23 : 21

  czy brak atrapy-grila z przodu pojazdu kwalifikuje się na mandat i punkty?

  • Anonim (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: sobota, 16.07.2011 O godzinie: 22 : 14

   Mandat tak punkty nie, zabiera się jednak dowód rej pojazdu. Nazywa się to zmiana cech konstrukcyjnych pojazdu, oraz pojazd stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego.

 6. Jarek (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: poniedziałek, 14.02.2011 O godzinie: 12 : 10

  ja mam do samo oddaje sprawę do sądu wg nowego prawa idzie na tylko na kurs redukacyjny

 7. krzysztofniemam (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: piątek, 28.01.2011 O godzinie: 14 : 11

  wiadomo te przepisy jak wiele im podobnych mocno wydoją kieszeńe zwykłych szaraków .oczywiste jest że ktoś zarabia i traci duży szmal

 8. darek (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: środa, 26.01.2011 O godzinie: 14 : 09

  stracilem prawko za punkty jestem kierowca zawodowym pracowalem na tirach przepisy zdalem spiewajaco a jazda makabra 5 razy oblewaja specjalnie morze ktos sie tym zajol to jest temat do telewizji wiedza rze czlowiekowi zalerzy to robia pod gurke

 9. SCA (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: wtorek, 28.12.2010 O godzinie: 20 : 43

  a co z osobami które wejdą w nowy rok z punktami ?? skasują się czy będą wliczone — dla mnie bezsens bo niby prawo nie działa wstecz ??


0

Pamiętaj! Dodając komentarz odpowiedasz za jego treść!