Glotowo-rocznica18-go maja minęła 112. rocznica poświęcenia Kalwarii Warmińskiej w Glotowie. W 1894 roku Kalwarię poświęcił ówczesny biskup warmiński Andrzej Thiel. Od tego czasu Glotowo odwiedzają tysiące pielgrzymów.

Z tej okazji o 18:00 w Sanktuarium Bożego Ciała została odprawiona uroczysta msza święta. Celebrował ją ksiądz infułat Adolf Setlak z Bartoszyc. Po mszy wierni wzięli udział w również uroczystej drodze krzyżowej. Ze świecami przeszli wzdłuż 14 stacji na glotowskiej Kalwarii, która ze względu na niezwykłe podobieństwo do Drogi Krzyżowej w Ziemi Świętej – zwana jest także Warmińską Jezrozolimą.
Kalwarię w Glotowie wybudowano na polecenie i za pieniądze jednego z ówczesnych mieszkańców wsi, Johana Mertena – wyjaśnia proboszcz glotowskiej parafii, ksiądz Marek Proszek. Z pielgrzymki do Ziemi Świętej przywizół on kamienie, które traktował jak relikwie. Zostały one umieszczone w każdej ze stacji drogi krzyżowej, która powstała w Glotowie. Budowa rozpoczęła się w 1878 roku i trwała 16 lat. W pracach brali udział mieszkańcy Glotowa i okolicznych wsi, w sumie ponad 70 tysięcy osób. Pracowali jako wolontariusze. W 1894 roku Kalwarię poświęcił ówczesny biskup warmiński Andrzej Thiel. Od tego czasu Glotowo każdego roku odwiedzają tysiące pielgrzymów.

Źródło: ro.com.pl  1. Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Zrób to pierwszy!0

Pamiętaj! Dodając komentarz odpowiedasz za jego treść!