Młodzi stworzą muzea na wsiachPrzeprowadzanie wywiadów ze starszymi mieszkańcami podełckich wsi oraz odkrywanie zapomnianych przedmiotów i dokumentów, ukrytych w wiejskich gospodarstwach – to zadania wolontariuszy, którzy zgłoszą się do nowego projektu Tratwy. Dzięki nim zapomniana historia Mazur ujrzy światło dzienne.

Starsi ludzie często zapominają o tym, czego doświadczyli przed laty – tłumaczy Ryszard Michalski, prezes olsztyńskiego stowarzyszenia Tratwa. – A młodzi coraz rzadziej chcą słuchać opowieści swoich dziadków, bo bardziej interesuje ich Internet czy telewizja. Między innymi dlatego zanikł zwyczaj wspólnego spotykania się i snucia opowieści na wsiach. A przecież sąsiedzkie rozmowy i przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie były bardzo istotnymi elementami życia wsi.

Nowy projekt Tratwy nosi nazwę Ogniwa. Zostanie przeprowadzony m.in. w Skomacku Wielkim, Starych Juchach, Prostkach, Rożyńsku i Chełchach.

– Wolontariusze będą rozmawiać z mieszkańcami tych miejscowości i rejestrować ich historie – tłumaczy Ryszard Michalski. – Chcemy przeprowadzić tę akcję jak najszybciej, ponieważ osoby, które pamiętają wojnę i przybycie na teren Mazur, są coraz starsze. A przecież, to, co pamiętają, jest bezcenne. Również przedmioty, które są w ich posiadaniu, mogą być bardzo interesujące dla innych.

Stare fotografie rodzinne, zabytkowe kufry czy ocalałe w czasie wojny dokumenty zostaną sfotografowane i opisane, a informacje o nich trafią na płyty kompaktowe. Odpowiednio przygotowane prezentacje multimedialne będą pełniły rolę lokalnego, przenośnego muzeum, które będzie można zaprezentować np. na ścianie stodoły w dowolnej miejscowości.

– To już trzeci projekt stowarzyszenia Tratwa – mówi Maciej Juchniewicz z Urzędu Miasta w Ełku, dzięki któremu Ogniwa są realizowane. – Wcześniej mieszkańcy powiatu brali udział w Złotym Piasku i Filmagii. Ogniwa będą pewnego rodzaju kontynuacją pierwszego z tych projektów, który polegał na odnajdywaniu historii, związanych z danymi miejscami.

Wszystkie udokumentowane przez Stowarzyszenie TRATWA materiały możemy obejrzeć na stronie internetowej: www.ogniwa-tratwa.pl

Źródło: Anna Gocłowska/www.gazetaolsztynska.pl, własne, foto:stare-juchy.pl



  1. Jak_Wiatr (Odpowiedz na ten komentarz) Dodano: poniedziałek, 18.02.2008 O godzinie: 3 : 17

    nie wiem czemu nikt nie skomentował tego artykułu jeszcze. może młodych ludzi
    faktycznie interesuje bardziej telewizja…
    koś by mugł spytać po co to? po co męczyć starych schorowanych ludzi na starość?
    a właśnie dla tego!emoticon
    to bardzo sympatyczy pomysł jak dla mnieemoticon starsi ludzie którzy zasiedlali te treny odchodzą
    bez powrotnie a wraz z nimi umyka nam wiedza i cenne spostrzeżenia. to ważne by
    w natłoku bombarujących nas koltur i stylów życia nie zatracić własnej
    tożsamości i zachować w pamięci obraz naszych dziadków.


0

Pamiętaj! Dodając komentarz odpowiedasz za jego treść!